ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Αλλαγή εποχής … συγκομιδή!
07. 03. 2018

Αλλαγή εποχής …. ώρα για συγκομιδή! Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου εξοπλίστηκαν με τις γαλότσες και τα αδιάβροχά τους και επισκέφθηκαν τον λαχανόκηπό τους, προκειμένου να συλλέξουν τη σοδειά τους. Ο ενθουσιασμός τους για το μέγεθος των λάχανων, μεγάλος! Δυστυχώς, το ίδιο δε συνέβη και με τα μπρόκολα, αφού έβγαλαν άνθη και ήταν κατάλληλα για βρώση. Ωστόσο, οι μαθητές δεν πτοήθηκαν και σκέφτηκαν εναλλακτικό τρόπο εκμετάλλευσης τους. Φεύγοντας λοιπόν, πήραν μαζί τους από ένα μπουκετάκι ανθισμένου μπρόκολου για παρατήρηση στο σπίτι και ευχήθηκαν σε όλους «Καλή Άνοιξη»!