ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Φθινοπωράκι δροσερό ήρθε η ώρα σου!
17. 10. 2021

Τα Μπουμπουκάκια καλωσόρισαν το Φθινόπωρο στο σχολείο μας! Αρχικά κάναμε μία βόλτα στη φύση και καταγράψαμε τις αλλαγές που παρατηρήσαμε και τα ευρήματα μας. Ήταν μία βροχερή φθινοπωρινή μέρα και οι λακκούβες μας φώναζαν οπότε δεν μπορέσαμε να αντισταθούμε και να μη τσαλαβουτήσουμε!

Την επόμενη μέρα αποφασίσαμε να επισκεφθούμε τον οπωρώνα της Σχολής μας και μαζί με την κυρία Δάφνη Νταλάπα, τη διατροφολόγο μας να γνωρίσουμε τα φρούτα του φθινοπώρου και την αξία τους στη διατροφή μας. Μάλιστα πήραμε μερικά από αυτά να τα παρατηρήσουμε στην τάξη μας. Ακόμη, σε κάθε μας εξόρμηση τα παιδιά μάζευαν καρπούς από τα δέντρα και τους φυλάσσαμε στο Natureboxτης τάξη μας. Αποφασίσαμε λοιπόν να τους αξιοποιήσουμε και φτιάξαμε μία φθινοπωρινή σούπα στον κήπο μας για να παίξουμε! Πόσο μας αρέσει το Φθινόπωρο!