ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Αισθητηριακό παιχνίδι (messy play)
13. 12. 2022

Τα παιδιά χρησιμοποιούν τις αισθήσεις τους για να εξερευνήσουν τον κόσμο από τη στιγμή που γεννιούνται. Η επαφή με τη φύση βοηθά ακόμη περισσότερο στη μάθηση των παιδιών, καθώς αλληλεπιδρούν με όλες τους τις αισθήσεις. Το αισθητηριακό παιχνίδι, άρρηκτα συνδεδεμένο με το πρόγραμμα μας ως κομμάτι της βιωματικής μάθησης, ενεργοποιεί όλες τις αισθήσεις των παιδιών μέσω της εξερεύνησης.

Έτσι τα Μπουμπουκάκια 1 & 2  φτιάχνοντας oobleck, δημιουργώντας κατασκευές από τεχνητό χιόνι,  σώζοντας τα στολίδια, απολαμβάνοντας τη βροχή, πλατσουρίζοντας στις λάσπες και φτιάχνοντας πλαστελίνη, εκτίθενται σε ένα πλήθος από υφές και υλικά με τα οποία σιγά σιγά εξοικειώνονται και ανακαλύπτουν τις ιδιότητες τους, ενώ ταυτόχρονα εξελίσσουν τη λεπτή τους κινητικότητα, τη συνεργασία και την αίσθηση του «μοιράζομαι».