ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εκπαιδευτικό βιωματικό παιχνίδι στην Ιστορία
05. 10. 2023

Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄ Γυμνασίου μέσα από το βιωματικό πρόγραμμα μεταφέρθηκαν  στην προϊστορική εποχή και ήρθαν σε επαφή με τα  μαγειρικά σκεύη, άλεσαν το σιτάρι για να δημιουργήσουν το δικό τους αλεύρι, χρησιμοποίησαν το τριβείο, τον πρόδρομο της μυλοπετρας, γνώρισαν και άγγιξαν τους καρπούς και τους σπόρους που έτρωγαν εκείνη την εποχή. Στόχος ήταν τα παιδιά μέσα από το παιχνίδι και το βίωμα να αγαπήσουν το μάθημα της Ιστορίας. Η δράση οργανώθηκε από τις φιλολόγους του σχολείου μας Λαμπρινούδη Ελίνα και Γκουντώνα Χριστίνα.

Εκπαιδευτικό βιωματικό παιχνίδι στην Ιστορία