ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Project Βιο-οικονομίας
12. 03. 2021

Στο πρόγραμμα Career Academy το project της Βιοοικονομίας συνεχίστηκε με τον ποιοτικό έλεγχο του καθαριστικού γενικής χρήσης που παρασκευάσαμε από πορτοκάλια. Μας ζητήθηκε να μελετήσουμε και να περιγράψουμε το χρώμα, την υφή, την οσμή και το pH του.

Αποθηκευμένο σε πλαστικά μπουκάλια νερού, στο καθαριστικό πραγματοποιήθηκε ζύμωση. Χρυσοκίτρινο στο χρώμα, οσμή ανάμεικτη από τα εσπεριδοειδή, αλλά και το ξύδι που απετέλεσε η βάση του, το καθαριστικό μας είναι αρκετά δυνατό με pH που έχει την τιμή 3! Αυτό που απομένει τα αποτελέσματα της χρήσης του!

Project Βιο-οικονομίας