ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Career & Learning Academy - Σχολική εφημερίδα
10. 12. 2019

Φτιάχνουμε την εφημερίδα μας και μαθαίνουμε για τα σχετικά επαγγέλματα. Έτσι, γνωρίσαμε και ενημερωθήκαμε από τους κυρίους Γιώργο Τούλα, εκδότη του περιοδικού Parallaxi και Θεόδωρο Κωστικιάδη, εμπορικό διευθυντή της εφημερίδας Voria.

Ο κύριος Γιώργος Τούλας είναι ο εκδότης και ιδρυτής του περιοδικού Parallaxi, του πιο παλιού free press περιοδικού της πόλης μας. Ο κύριος Τούλας εξήγησε τη δουλειά του στα παιδιά τα οποία είχαν τον χρόνο να του κάνουν πολλές ερωτήσεις.

Ο κύριος Θεόδωρος Κωστικιάδης, Εμπορικός Διευθυντής της οικονομικής εφημερίδας Voria.gr μίλησε στους μαθητές για το περιεχόμενο και τις καθημερινές αρμοδιότητες της δουλειάς του, και τους βοήθησε να καταλάβουν πώς οργανώνεται το εμπορικό και οικονομικό κομμάτι μιας εφημερίδας. Από την εύρεση χορηγών μέσω διαφημίσεων, μέχρι τα λογιστικά της εφημερίδας, οι μαθητές κατανόησαν πως το να διευθύνεις μια εφημερίδα ή ένα έντυπο είναι μια κανονική επιχείρηση.

Career & Learning Academy - Σχολική εφημερίδα