ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα Enviro-Science, Γευσιγνωσία ελιάς
25. 09. 2019

Το πρόγραμμα βιωματικής περιβαλλοντικής εκπαίδευσης "Enviro-Science" αποτελεί μέρος του υποχρεωτικού προγράμματος σπουδών και πραγματοποιείται στο φυσικό περιβάλλον της Σχολής συνδυάζοντας τις Φυσικές Επιστήμες με το περιβάλλον.

Οι μαθητές μαθαίνουν για τους μύκητες και τη διαδικασία της παστερίωσης, μελετούν τη φυσιολογία των φυτών, ενώ συνειδητοποιούν ότι τα οξέα, οι βάσεις και τα άλατα αποτελούν αναπόσπαστο μέρος του οργανισμού μας.

Το θέμα του μήνα είναι η ελιά και το λάδι και έτσι οι μαθητές μας συμμετείχαν σε δραστηριότητα γευσιγνωσίας ελιάς στο Κολλέγιο Περρωτής. Την παρουσίαση και τη γευσιγνωσία συντόνισε η Δρ. Κική Ζηνοβιάδου, καθηγήτρια του τμήματος Επιστήμης και Τεχνολογίας Τροφίμων του Κολλεγίου Περρωτής.

Πρόγραμμα Enviro-Science, Γευσιγνωσία ελιάς