ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Νεοελληνική Γλώσσα - Μη λεκτική επικοινωνία
07. 11. 2019

Στο μάθημα της Νεοελληνικής Γλώσσας και στο πλαίσιο διερεύνησης της σημασίας της σωματικής συμπεριφοράς και επικοινωνίας στην καθημερινότητά μας, οι μαθητές της Α΄Γυμνασίου εργάστηκαν ομαδικά και παρουσίασαν με τη μέθοδο της παντομίμας τίτλους ταινιών, παροιμίες, γνωμικά, αλλά και στιγμιότυπα της καθημερινής τους ζωής.

Στη συνέχεια συζητήσαμε τον ρόλο της μη λεκτικής επικοινωνίας στην έκφραση σκέψεων και συναισθημάτων. Η αξιολόγηση της δράσης μάς οδήγησε σε χρήσιμα συμπεράσματα ως προς τον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την επικοινωνία σε λεκτικό και σωματικό επίπεδο.

Νεοελληνική Γλώσσα - Μη λεκτική επικοινωνία