ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθηματικά και Τέχνη!
27. 11. 2019

Έχετε αναρωτηθεί ποτέ τί σχέση μπορεί να έχουν τα μαθηματικά με τις ταινίες animation; Ή με την τέχνη; Μπορείτε να φτιάξετε μια καμπύλη χρησιμοποιώντας αποκλειστικά και μόνο.. ευθείες γραμμές; Και πώς συνδέονται όλα αυτά;

Στο πρότζεκτ που έτρεξε στο κλαμπ των Μαθηματικών, είδαμε αρχικά πώς δουλεύουν προγραμματιστές, γραφίστες, και σχεδιαστές στα γραφεία της Pixar για να φτιάξουν παιδικές ταινίες. Μάθαμε πώς, χρησιμοποιώντας την απλή ιδέα μιας παραβολικής καμπύλης, σχεδιάστηκε το γρασίδι στην ταινία Brave, και πώς αυτό συνδέεται με τα μαθηματικά. Αφού πειραματιστήκαμε στους υπολογιστές σχεδιάζοντας το δικό μας γρασίδι για την ταινία Brave, σχεδιάσαμε και στο χαρτί διάφορα σχέδια καμπυλών φτιαγμένων από ευθείες. Στο τέλος, ράβοντας με κλωστές πάνω σε καμβά κατασκευάσαμε έργα τέχνης με την ίδια τεχνική. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό!

Μαθηματικά και Τέχνη!