ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
STEM δραστηριότητες με τον αργαλειό
10. 02. 2020

Οι μαθητές του γυμνασίου μας πραγματοποίησαν μια σειρά από πειράματα και δράσεις σχετικές με τον αργαλειό. Έμαθαν  πώς να βάφουν μαλλί χρησιμοποιώντας φυσικά υλικά όπως ο κουρκουμάς. Ύφαναν τα δικά τους έργα στον αργαλειό, μελέτησαν την συμμετρία κατασκευάζοντας απλά γεωμετρικά σχήματα και συζήτησαν για την εξέλιξη του αυτοποιημένου αργαλειού που ήταν ο πρώτος υπολογιστής.

Η δουλειά των μαθητών παρουσιάστηκε στην 7ης Bienalle, το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου 2020, με τίτλο «Η Αμερικανική Γεωργική Σχολή και ο Αργαλειός στην Εκπαίδευση Σήμερα» στα πλαίσια του αφιερώματος «Joice Loch - Biennale: Άγνωστες Στάσεις Ζωής και Τέχνης»

STEM δραστηριότητες με τον αργαλειό