ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθηματικά - Το σπιράλ του Θεόδωρου
26. 01. 2022

Είναι πολύ δύσκολο να φανταστεί κάποιος έναν άρρητο (α-ρητός: που δεν μπορεί να εκφραστεί) αριθμό. Έναν αριθμό που όσο και να θέλουμε δε θα βρούμε ποτέ κάπoιο μοτίβο επανάληψης στα άπειρα δεκαδικά του ψηφία… Μαθαίνοντας τις τετραγωνικές ρίζες, οι μαθητές της Β’ Γυμνασίου ανακαλύπτουν πως όλες οι ρίζες που δεν μπορούν να υπολογιστούν ακριβώς είναι τέτοιοι άρρητοι αριθμοί. Αφού δεν τελειώνουν ποτέ τα δεκαδικά τους ψηφία, πώς να τους τοποθετήσουμε με ακρίβεια πάνω στον άξονα των αριθμών.

Υπάρχει ένας πολύ όμορφος και πρακτικός τρόπος! Αφού πρώτα έμαθαν βήμα βήμα την κατασκευή αυτή, οι μαθητές άφησαν τη φαντασία τους ελεύθερη και έφτιαξαν πανέμορφα έργα τέχνης βασισμένα στο σπιράλ του Θεόδωρου.

Μαθηματικά - Το σπιράλ του Θεόδωρου