ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Συμμετοχή και Δημοκρατία - "Συνέλευση Σχολείου"
02. 10. 2019
Το πρόγραμμα "Συμμετοχή και Δημοκρατία" ξεκίνησε με τη "συνέλευση του σχολείου" όπου τα παιδιά πρότειναν κανόνες του σχολείου και δραματοποίησαν καθημερινά προβλήματα της τάξης με σκοπό την συνδιαμόρφωση και κοινή αποδοχή "συμφωνίας καλής συμπεριφοράς" από όλους μας.
Η συμμετοχή των μαθητών στη διαδικασία λήψης αποφάσεων μέσω της "σχολικής συνέλευσης", της εκλογής μαθητικών συμβουλίων και της ανάληψης συγκεκριμένων αρμοδιοτήτων βοηθά όχι μόνο την ομαλότερη λειτουργία του σχολείου, αλλά κυρίως την καλλιέργεια της ομαδικότητας και της υπευθυνότητάς τους.

Συμμετοχή και Δημοκρατία -