ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
199 Little Heroes - Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης
10. 01. 2020

Στο πλαίσιο του 4ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκιμαντέρ για παιδιά και εφήβους (KinderDocs), οι μαθητές του Γυμνασίου παρακολούθησαν την ταινία "199 Little Heroes" και ξεναγήθηκαν στο Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης - MOMus.

Το 199 Little Heroes είναι ένα συναρπαστικό ταξίδι στον κόσμο των παιδιών σε 5 ηπείρους και 9 χώρες, όπου σε 10 ταινίες μικρού μήκους 9 παιδιά ηλικίας 10-13 ετών μας προσκαλούν στην καθημερινότητά τους στον δρόμο για το σχολείο ή τη δουλειά. Η πόλη του Μάτις κινδυνεύει να βυθιστεί σε ένα ορυχείο, ο Ντιέγο ζει με την απειλή της απαγωγής, η Ράνια σε καταυλισμό προσφύγων. Η φυλή της Ζοζολόι κινδυνεύει με εξαφάνιση λόγω της κλιματικής αλλαγής, ενώ η Σύνθια ζει πολλές μέρες μόνο με νερό, που κουβαλάει καθημερινά από την πηγή. Η Μιράλ παίζει επαγγελματικό ποδόσφαιρο, ενώ η Ολίβια έχει 126 συμμαθητές (199 Little Heroes, Sigrid Klausmann, Γερμανία, 2018).

199 Little Heroes - Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης