ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Γεωμετρία και Τέχνη
09. 03. 2020

Στο μάθημα των Μαθηματικών, χρησιμοποιήσαμε όλες τις βασικές έννοιες της γεωμετρίας που μάθαμε, για να κατασκευάσουμε έργα ζωγραφικής με προοπτική! Ακολουθώντας συγκεκριμένες οδηγίες διατυπωμένες με ορολογία που μάθαμε στη γεωμετρία, τα παιδιά έφτιαξαν ένα σχήμα, που όπως ανακάλυψαν, ήταν ένα έργο ζωγραφικής με προοπτική!

Τα έργα τους συνεχίστηκαν στο μάθημα των Εικαστικών, όπου μπόρεσαν να τα τελειοποιήσουν προσθέτοντας περισσότερες λεπτομέρειες και σκίαση. Επίσης, στο μάθημα της γεωμετρίας είδαμε τον τρόπο με τον οποίο πολλά βασικά σχήματα στην διακόσμηση κτιρίων προέρχονται μόνο από σχέδια φτιαγμένα με κανόνα και διαβήτη, και σχεδιάσαμε και εμείς δικά μας τέτοια σχέδια αποκλειστικά με κανόνα, διαβήτη, και πολύ φαντασία!

Γεωμετρία και Τέχνη