ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Debate - «Αγαμέμνονας vs Αχιλλέας»
04. 11. 2021

Οι μαθητές και οι μαθήτριες  της Β' Γυμνασίου  προετοιμάστηκαν και οργάνωσαν την επιχειρηματολογία τους για  το Debate με θέμα «Αγαμέμνονας VS Αχιλλέας». Χωρίστηκαν σε δύο ομάδες, οι μισοί ήταν υπέρ του Αγαμέμνονα και οι υπόλοιποι υπέρ του Αχιλλέα. «Ποιος από τους δύο είχε δίκαιο;», «Ποια είναι τελικά τα όρια μεταξύ του δίκαιου και του άδικου;» ήταν μερικές από τις προβληματικές που τους απασχόλησαν.

Με αφορμή τη σύγκρουση των δύο ηρώων στο κείμενο της Ιλιάδας, τα παιδιά συνδέθηκαν με τους ήρωες, επιχειρηματολόγησαν αντίστοιχα και  έμαθαν με έναν πιο βιωματικό και ενεργητικό τρόπο.

Debate - «Αγαμέμνονας vs Αχιλλέας»