ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Don’t waste your waste! - Raising bioeconomy awareness
05. 11. 2020

Οι μαθητές του Γυμνασίου της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής στο πλαίσιο του προγράμματος Career & Learning Academy αποκτούν τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για να επιλέξουν επαγγελματικούς δρόμους που τους ταιριάζουν. Παράλληλα, συμμετέχουν σε project που σχετίζονται με την καθημερινή ζωή και ειδικότερα με τον κόσμο της εργασίας και των επιχειρήσεων.

Το project αυτής της περιόδου σχετίζεται με τη βιοοικονομία και την κυκλική οικονομία και βασίζεται στο βραβευμένο σχέδιο μαθήματος με τίτλο “Don’t waste your waste! – Raising bioeconomy awareness” των εκπαιδευτικών του Γυμνασίου (Όλγα Γρηγοριάδου, Ελένη Βουκλουτζή). Οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου παρασκευάζουν το δικό τους απορρυπαντικό από φυσικά υλικά και ενημερώνονται σχετικά με τον τομέα της βιοοικονομίας, τα επαγγέλματα και τις συναφείς επιχειρήσεις.

Don’t waste your waste! - Raising bioeconomy awareness