ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μια γιορτή του «ΟΧΙ» στην εποχή του «ΝΑΙ»
25. 10. 2021

Με μεγάλη επιτυχία διοργανώθηκε από τους μαθητές και τις μαθήτριες του Γ2 του Γυμνασίου μας η εορταστική εκδήλωση για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου και της απελευθέρωσης της Θεσσαλονίκης.

Η εκδήλωση ξεκίνησε με απονομή Αριστείων, Βραβείων και Επαίνων στους μαθητές και τις μαθήτριες που διακρίθηκαν την περσινή χρονιά για τις επιδόσεις και το ήθος τους. Το άγημα της σημαίας αποκορύφωσε το κλίμα συγκίνησης, με τον σημαιοφόρο και τους παραστάτες να πρωτοστατούν.

Ακολούθως, οι μαθητές και οι μαθήτριες του Γ2 με απαγγελίες, τραγούδια, χορευτικά δρώμενα από τη «Μπαλάντα του Μαουτχάουζεν» του Μίκη Θεοδωράκη και ένα μονόπρακτο του Μπρεχτ τίμησαν το «ΟΧΙ» της 28ης Οκτωβρίου, δηλώνοντας πως η Άρνηση, είτε ατομική είτε συλλογική, έναντι οποιουδήποτε ολοκληρωτισμού συμβάλλει στον αυτοκαθορισμό και στην Ελευθερία του Ανθρώπου.

Μια γιορτή του «ΟΧΙ» στην εποχή του «ΝΑΙ»