ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Γυμνάσιο Χασιώτη   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Career Project - Σχέδιο αποκατάστασης ζημιών από πυρκαγιές
08. 12. 2021

Στο πλαίσιο του Career Project οι μαθητές και οι μαθήτριές μας μέσα από ένα παιχνίδι ρόλων έγιναν το επιτελείο του Υπουργείου Περιβάλλοντος για να ετοιμάσουν ένα σχέδιο δράσης για την  αποκατάσταση των ζημιών που προκλήθηκαν από τις φωτιές στην Εύβοια φέτος το καλοκαίρι και την  πρόληψη των πυρκαγιών.

Ειδικοί δασολόγοι, μηχανικοί, πυροσβέστες, γεωλόγοι, δασοφύλακες σχεδιάζουν την επομένη μέρα, σχεδιάζουν το αύριο. Στόχος μέσα από το παιχνίδι ρόλων να βιώσουν τα επαγγέλματα και  να βρουν λύσεις μέσα από τη συνεργασία και την ενεργητική μάθηση.

Career Project - Σχέδιο αποκατάστασης ζημιών από πυρκαγιές