ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Δύο ζωγράφοι, μία ζωγραφιά!
03. 11. 2016

Στο πλαίσιο του προγράμματος “Σχολική και Κοινωνική Ζωή”, υποδεχτήκαμε σήμερα στην Α΄ τάξη την παιδοψυχολόγο του σχολείου μας, την κυρία Πελαγία! Δουλέψαμε δύο ασκήσεις, ώστε να ασκήσουμε την κοινωνική δεξιότητα της ενεργητικής ακρόασης. Στην πρώτη άσκηση-ενεργοποίηση τα παιδιά χωρισμένα σε δυάδες έπαιξαν το παιχνίδι καθρέφτης. Ο ένας έκανε ό, τι έκανε ο άλλος και εναλλάξ. Στόχος ήταν να επικοινωνούν τα παιδιά με το σώμα τους και όχι με το στόμα.

Στη δεύτερη άσκηση το κάθε ζευγάρι πήρε μια κόλλα χαρτί και χρώματα. Επιλέξαμε το θέμα «Η ζωή στο σπίτι». Κάθε ζευγαράκι έβαλε την κόλλα χαρτί ανάμεσά τους. Κάθε μέλος του ζευγαριού ξεκίνησε να ζωγραφίζει από την άκρη του χαρτιού που βρίσκεται πιο κοντά του, ώσπου οι ζωγραφιές  να συναντηθούν!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε