ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Τικ-Τακ! Ρολόγια, ώρα για μάθημα!
08. 06. 2017

Τικ-Τακ! Ρολόγια, ώρα για μάθημα! «Δεν είναι εύκολη δουλειά να μεγαλώνεις ρολόγια,» μας λέει ο δάσκαλος των ρολογιών, «γιατί τα μικρά ρολόγια ξέρουν μόνο τρεις ώρες: ώρα για παιχνίδι, ώρα για φαΐ, και ώρα για ξάπλες!» Ποια είναι όμως η καλύτερη ώρα;

Υποδεχτήκαμε σήμερα στην τάξη μας, στο πλαίσιο του προγράμματος Family and Community Literacy, την κυρία Φένοια Φοιρού, μητέρα της συμμαθήτριάς μας Σόνιας Μαυράκη, η οποία μας διάβασε το βιβλίο του Αντώνη Παπαθεοδούλου “Τικ-Τακ” (Εκδόσεις Ίκαρος). Το Τικ-Τακ είναι ένα ξεκαρδιστικό παραμύθι με ζωντανή εικονογράφηση για όλες τις ώρες! Για τις ώρες που περνούν αργά κι αυτές που τρέχουν και πίσω δεν γυρνούν. Αλλά και για την ώρα εκείνη που περνάμε μικροί και μεγάλοι μαζί, την πιο ωραία, την πιο μοναδική απ’ όλες!

Τα παιδιά στο Τικ-Τακ άκουσαν μια πρωτότυπη ιστορία για το πώς η ώρα διαφέρει από τόπο σε τόπο, αλλά και για το πόσο γρήγορα κυλάει ο χρόνος. Κυρίως όμως, η ανάγνωση του βιβλίου, έκανε τους μικρούς μαθητές να κατανοήσουν καλύτερα την αξία του χρόνου στη ζωή μας, που δεν είναι άλλη από τη στιγμή που μικροί και μεγάλοι βρισκόμαστε μαζί. Αυτή είναι η καλύτερη ώρα!

Ευχαριστούμε πολύ κυρία Φένια για την υπέροχη ανάγνωση και το όμορφο δωράκι!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε