ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Δύσκολες προσθέσεις για δυνατούς... καταναλωτές! (STEM)
18. 01. 2017

Στο πλαίσιο της επανάληψης και λίγο πριν ξεκινήσουμε να ασχολούμαστε με τον πολλαπλασιασμό, οι μαθητές της Β' τάξης αποφασίσαμε να αφιερώσουμε την ημέρα μας σε μια ευχάριστη επανάληψη της πρόσθεσης, της αφαίρεσης και των πράξεων με κέρματα του ευρώ. Πήραμε λοιπόν τα εκπαιδευτικά πακέτα Lego More to Math και φτιάξαμε το δικό μας παντοπωλείο!

Τα παιδιά σε ζευγαράκια και με την καθοδήγηση ενός σχετικού φύλλου εργασίας, έφτιαξαν μικρά παντοπωλεία και ανέλαβαν τους ρόλους του καταστηματάρχη και του πελάτη. Οι υπολογισμοί με χρήματα είναι πολύ απαιτητικοί και γι’ αυτό πελάτες και καταστηματάρχες έπρεπε να είναι ιδιαιτέρως προσεκτικοί! Τα πήγαμε αρκετά καλά και αποφασίσαμε να επαναλάβουμε τη διαδικασία στο μέλλον για να εξασκηθούμε καλύτερα.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε