ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Φθινοπωρινή συμμετρία! (STEM)
13. 10. 2017

Στη Β΄ τάξη είμαστε εξοικειωμένοι με την έννοια της συμμετρίας! Αφήσαμε, λοιπόν, στην άκρη τα βιβλία των Μαθηματικών και αναζητήσαμε συμμετρικά στοιχεία στη φύση γύρω μας!

Για να κάνουμε το μάθημά μας πιο διαθεματικό, συνδέοντας και με το βιωματικό πρόγραμμα του “Δάσους”, βγήκαμε βόλτα με τα παιδιά στο campus, κάναμε την απαραίτητη στάση για εκτόνωση στο free play και στη συνέχεια τα παιδιά συνέλεξαν διάφορα φύλλα. Έπειτα, τα έκοψαν στη μέση βρίσκοντας τον άξονα συμμετρίας, τα κόλλησαν σε χαρτί και προσπάθησαν να σχεδιάσουν το συμμετρικό τους. Το αποτέλεσμα; Πολύ εντυπωσιακό.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε