ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μαθαίνουμε να φτιάχνουμε τα δικά μας κόμικς!
06. 10. 2017

Στο πλαίσιο του μαθήματος της Γλώσσας και πιο συγκεκριμένα της ενότητας 3: “Στον κόσμο των κόμικς”, επισκέφτηκαν το σχολείο οι συνεργάτες της "Ενδελέχειας" για να παρουσιάσουν στους μαθητές και στις μαθήτριες της Β' τάξης το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Παίζω με τα κόμικς”. Εκείνοι, τους υποδέχτηκαν με χαρά και κατευθύνθηκαν προς την Αίθουσα Media για να ξεκινήσουμε.

Εκεί, αφού πρώτα τα παιδιά αναγνώρισαν γνωστούς ήρωες κόμικς και έμαθαν ποια είναι η τεχνική για τη δημιουργία ενός κόμικς, διδάχθηκαν τη διαδικασία που ακολουθείται για τη δημιουργία του. Στη συνέχεια, ο κάθε μαθητής πήρε στα χέρια του ένα υποστηρικτικό τεύχος-βιβλιαράκι, μέσα στο οποίο δημιούργησε τα δικά του κόμικς, κολλώντας έτοιμους αυτοκόλλητους διαλόγους ή συμπληρώνοντας τους δικούς του μέσα στα μπαλονάκια. Διασκεδάσαμε πολύ!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε