ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Εξόρμηση στο Μουσείο Άγριας Πανίδας!
09. 03. 2018

Στο πλαίσιο του καινοτόμου περιβαλλοντικού προγράμματος της "Βιοποικιλότητας", οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β' τάξης επισκέφθηκαν το Μουσείο “Άγριας Πανίδας και Γλυκέων Υδάτων” του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Οι μαθητές και οι μαθήτριες ξεναγήθηκαν στον χώρο του μουσείου, όπου είχαν τη δυνατότητα να γνωρίσουν και να παρατηρήσουν την πλούσια συλλογή εκθεμάτων που ανέρχονται σε περισσότερα από 200 είδη. Έλαβαν πολλές πληροφορίες και γνώσεις για τα άγρια ζώα που κατοικούν στα δάση, όπως επίσης και για τα πουλιά.

Είχαν τη δυνατότητα να παρατηρήσουν από κοντά πολλά χαρακτηριστικά ζώων, ενώ παράλληλα, τα παιδιά ενημερώθηκαν και ευαισθητοποιήθηκαν για θέματα προστασίας της φύσης και του περιβάλλοντος.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε