ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μήλα γύρω-γύρω στη μέση πορτοκάλι!
26. 01. 2018

Στο πλαίσιο του καινοτόμου βιωματικού προγράμματος Family and Community Literacy Program, μας επισκέφτηκε το Α1 η κα Πηνελόπη, μητέρα της μαθήτριας Έρσης Ιωακειμίδου για να μας διαβάσει το παραμύθι «Μήλα γύρω-γύρω στη μέση πορτοκάλι» του Γιώργου Σακελλαρίδη.

Αρχικά βάλαμε κάποια μήλα και ένα πορτοκάλι στην έδρα ώστε τα παιδιά να μαντέψουν τον τίτλο του βιβλίου.  Από το παραμύθι αυτό βγήκε μια πολύ ωραία συζήτηση για να καταλάβουν τα παιδιά ότι όλοι είμαστε διαφορετικοί αλλά έχουμε και πολλά κοινά. Δεν θέλουμε να νιώθουμε μόνοι μας αλλά ούτε και να κάνουμε τους άλλους να νιώθουν το ίδιο. Τα παιδιά απάντησαν σε διάφορες ερωτήσεις κατανόησης. Στο τέλος η κα Πηνελόπη μας κέρασε σπιτικό κέικ. Την ευχαριστούμε πολύ για τη συμμετοχή της και τη συνεργασία της!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε