ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μία επίσκεψη από τον οδοντίατρο... που δε θα θέλατε να χάσετε!
19. 12. 2018

Σε σύνδεση με το μάθημα της Φυσικής επισκέφθηκε την τάξη του Ε1 ο κύριος Μακρής Γιώργος, οδοντίατρος και πατέρας του μαθητή μας Παναγιώτη. Μας μίλησε για τα δόντια και για τη λειτουργία τους, συγκεκριμένα στο πεπτικό μας σύστημα.

Εξήγησε με τη βοήθεια των συνεργατών του το σωστό τρόπο βουρτσίσματος των δοντιών και μέσω ενός μικρού πειράματος είδαμε πως ακόμα κι αν νομίζουμε πως έχουμε βουρτσίσει καλά τα δόντια μας τα μικρόβια δύσκολα απομακρύνονται.

Αφού μας έκανε μια παρουσίαση για όλα τα παραπάνω, συνέχισε με ερωτήσεις και μοίρασε δωράκια στα παιδιά.

Τον ευχαριστούμε για την επίσκεψη, τα δώρα και τις εκπλήξεις και τον περιμένουμε ξανά! Περάσαμε υπέροχα και μάθαμε πάρα πολλές καινούριες πληροφορίες!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε