ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ανακυκλωμένο χαρτί! (STEM)
26. 02. 2018

Έφτασε η ώρα που οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' τάξης έβαλαν τις εργαστηριακές τους ποδιές και έφτιαξαν ως σωστοί επιστήμονες το δικό τους ανακυκλωμένο χαρτί!

Στο πλαίσιο της ενασχόλησής τους με το περιβαλλοντικό βιωματικό πρόγραμμα “Ανακύκλωση”, και με την πολύτιμη βοήθεια της Stem Academy Advisor, κυρίας Ελένης Βουκλουτζή, κατευθύνθηκαν στο εργαστήριο, χωρίστηκαν σε ζευγάρια και αφού τοποθέτησαν κομματάκια χαρτιού σε μία λεκάνη με ζεστό νερό για να μουλιάσουν, πολτοποίησαν το μείγμα σε μπλέντερ και το έβαλαν σε μία μεγάλη λεκάνη.

Έπειτα, με τη βοήθεια 2 τελάρων σίτας, πήραν μέρος του πολτού που ετοίμασαν και τον τοποθέτησαν πάνω σε μία καθαρή πετσέτα. Απομάκρυναν με τα σφουγγάρια τους όσο περισσότερο νερό μπορούσαν και το άφησαν να στεγνώσει. Σε λίγες μέρες το χαρτί τους θα είναι έτοιμο και περιμένουν πώς και πώς γι αυτό!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε