ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ξεθάβοντας υλικά από το λαχανόκηπό μας!
01. 03. 2018

Στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού βιωματικού προγράμματος Ανακύκλωση-Απορρίμματα, οι μαθητές του Α1 επισκέφτηκαν τον λαχανόκηπο για να δουν σε τι κατάσταση βρίσκονται τα υλικά και τα τρόφιμα που είχαμε θάψει πριν από καιρό.

Έτσι, αφού βάλαμε τις γαλότσες μας, πήραμε τα φτυαράκια μας και ξεκινήσαμε να σκάβουμε πάντα με την πολύτιμη βοήθεια του κυρίου Στέργιου! Τα αποτελέσματα ήταν εντυπωσιακά.

Όπως σίγουρα θα φαντάζεστε, το αλουμινόχαρτο, ή γόμα, το πλαστικό μπουκάλι και ο συνδετήρας δεν απορροφήθηκαν από τη φύση ενώ το κασέρι εξαφανίστηκε από τα σκουληκάκια.

Τα σκουληκάκια επίσης έφαγαν την ντομάτα και το αχλάδι αλλά μας άφησαν τις φλούδες. Το ψωμάκι ήταν πολύ μουχλιασμένο και μισοφαγωμένο.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε