ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
It’s Fun Friday today! (STEM)
02. 12. 2016

Οι μαθητές και μαθήτριες της Δ’ τάξης είχαμε την εμπειρία μιας αμερικανικής εκπαιδευτικής συνήθειας, γνωστής ως FunFriday! Σε ομάδες παίξαμε διάφορα παιχνίδια στην τάξη μας συνδυάζοντας τα μαθηματικά με τη διασκέδαση. Η αναγνώριση δεκαδικών  αριθμών, η αξία θέσης ψηφίου, η σύγκριση δεκαδικών και η προσθαφαίρεση ήταν έννοιες καλά κρυμμένες στο σκοπό κάθε παιχνιδιού. Κάθε ομάδα μετακινούνταν από το ένα θρανίο-σταθμό στο επόμενο για να παίξει τα παιχνίδια. Σημαντικό στοιχείο της δράσης ήταν πως για κάθε παιχνίδι υπήρχαν γραπτές οδηγίες, τις οποίες έπρεπε να διαβάσουμε και να κατανοήσουμε προκειμένου να καταφέρουμε να παίξουμε σωστά το παιχνίδι. Έτσι η μάθηση γίνεται παιχνίδι!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε