ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Project Β' τάξης: «Πετώντας στη χώρα του Ποτέ!»
26. 03. 2021

Ήρθε η στιγμή για την Β΄ δημοτικού να πετάξει στη xώρα του Ποτέ με συνοδοιπόρους τον Πίτερ Παν, τα χαμένα αγόρια και τους υπόλοιπους ήρωες της ιστορίας. Για να πετάξουν όμως, εκτός από μαγική νεραϊδόσκονη χρειάζονται ευχάριστες σκέψεις και ευχάριστα συναισθήματα!

Έτσι τα παιδιά στο μάθημα της γλώσσας, αναζητήσαν στην iστορία του Πίτερ Παν τα συναισθήματα των ηρώων, αλλά και μέσα από δράσεις φιλαναγνωσίας προσπαθήσαν να τα εντοπίσουν και να τα διαχωρίσουν.

Ακόμη σκεφτήκαν διάφορα πράγματα που τους προκαλούν συναισθήματα. Ένα από αυτά είναι και η γεύση! Πήραν λοιπόν ντοματίνια, πιπεριές, ελιές, αγγουράκια, κασέρι και μορταδέλα και έφτιαξαν πεντανόστιμα σαντουιτσάκια, τοποθετώντας τα υλικά με τέτοιο τρόπο, που σχημάτιζαν όλα αυτά συναισθήματα που είχαν ήδη μελετήσει.

Σε συνεργασία με την Χρύσα Πολύζου, την κυρία της Αρχιτεκτονικής είδαμε ότι και τα κτίρια έχουν συναισθήματα.

Έπειτα τα παιδιά έφτιαξαν τα δικά τους κτίρια και τα τοποθέτησαν όλα μαζί σε γειτονιές, γεμάτες συναισθήματα.

During the Writing Lab sessions, our second graders met a new friend called Pigeon.

The kids loved his humor and the way he tells stories.

One of these stories is called “The Pigeon has Feelings Too”.

The Bus Driver (Pigeon's friend) wants Pigeon to be happy! But this is one bird that is not going to be told what to do! Pigeon runs through a gamut of emotions (e.g. happy, angry, sad).

After reading the story, children discussed the plot, the way Pigeon felt, shared their own stories, and finally drew faces expressing different feelings (Emotion Wheel).

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε