ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Ένα παραμύθι από μια... κούκλα!
10. 10. 2016

Στο πλαίσιο του καινοτόμου προγράμματος "Φιλαναγνωσία", η κα Μαρία Λουλά, υπεύθυνη για το πρόγραμμα Μελέτης της Δ΄ τάξης επισκέφτηκε τα δύο τμήματα της Β' τάξης. Η κα Λουλά είχε μαζί της ένα πολύ όμορφο βιβλίο, «Το δώρο της παπλωματούς», του Jeff Brumbeau, αλλά και έναν ξεχωριστό «καλεσμένο»! Το βιβλίο δε μας το διάβασε η ίδια, αλλά η κούκλα της, ο Πάρης, που είναι μια κούκλα κουκλοθέατρου. Αρχικά, λοιπόν, τα παιδιά γνωρίστηκαν με την κούκλα, που τους συστήθηκε, είπε την ηλικία της και τις αγαπημένες της συνήθειες. Αφού μας εξέφρασε τον ενθουσιασμό της για την επίσκεψή της στο σχολείο μας, μας είπε ότι ήρθε να μας διαβάσει το αγαπημένο της παραμύθι που της το έκανε δώρο η γιαγιά της! Αφεθήκαμε λοιπόν στην αφήγησή της… Στο τέλος, συζητήσαμε για το βιβλίο και το πολύ όμορφο μήνυμα που μας περνάει μέσα από τις σελίδες του και κάναμε ευχάριστες δραστηριότητες.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε