ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Το μονοπάτι για τις όρνιθες!
15. 12. 2016

Στο πλαίσιο της βιωματικής μάθησης και του προγράμματος “Απόκτησης Βασικής Βιωματικής Εμπειρίας στην Αμερικανική Γεωργική Σχολή” οι μαθητές της Δ’ τάξης  συμμετείχαμε στο πρόγραμμα “Το μονοπάτι για τις όρνιθες” σε συνεργασία με το τμήμα του summer camp της σχολής μας. Αρχικά γνωρίσαμε τον κ. Στάθη και την ομάδα του, οι οποίοι μας βοήθησαν σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος. Συζητήσαμε για την παραγωγή των αυγών από τις κότες τις σχολής μας, παρατηρήσαμε τις συσκευασίες στις οποίες πωλούνται και στη συνέχεια σχεδιάσαμε τις ετικέτες που θα θέλαμε να χρησιμοποιήσουμε εάν είχαμε το δικό μας πτηνοτροφείο. Έπειτα συζητήσαμε για τη σημασία του κωδικού που βλέπουμε πάνω στα αυγά και μάθαμε μέσα από ένα διασκεδαστικό παιχνίδι να ελέγχουμε την ποιότητα των αυγών να τα ταξινομήσαμε με βάση το μέγεθός τους. Δοκιμάσαμε πεντανόστιμη ομελέτα και πήραμε δυνάμεις για να επισκεφτούμε μία από τις δύο πτηνοτροφικές μονάδες. Παρατηρήσαμε την οργάνωση της μονάδας και στη συνέχεια επισκεφτήκαμε το εκκολαπτήριο όπου μελετήσαμε τα στάδια ανάπτυξης του εμβρύου μέσα στο αυγό.

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε