ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Δημοτικό Σχολείο   /   Blog
Μία καινούρια σελίδα ανακυκλωμένο χαρτί από τα χεράκια μας! (STEM)
22. 05. 2017

Στο πλαίσιο της ενασχόλησής μας με το περιβαλλοντικό βιωματικό πρόγραμμα “Ανακύκλωση”, οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α' τάξης, επιχείρησαν να φτιάξουν το δικό τους ανακυκλωμένο χαρτί. Φόρεσαν, λοιπόν, τις εργαστηριακές τους ποδιές και κατευθύνθηκαν προς το εργαστήριο.

Εκεί, με την πολύτιμη βοήθεια της Stem Academy Advisor, κυρίας Ελένης Βουκλουτζή, χωρίστηκαν σε ζευγάρια και αφού τοποθέτησαν κομματάκια χαρτιού σε μία λεκάνη με ζεστό νερό να μουλιάσουν, πολτοποίησαν το μείγμα σε μπλέντερ και το έβαλαν σε μία μεγάλη λεκάνη. Έπειτα, με τη βοήθεια 2 τελάρων σίτας, πήραν μέρος του πολτού που ετοίμασαν και τον τοποθέτησαν πάνω σε μία καθαρή πετσέτα.

Απομάκρυναν με τα σφουγγάρια τους όσο περισσότερο νερό μπορούσαν και το άφησαν να στεγνώσει. Το αποτέλεσμα ήταν εντυπωσιακό! Είχαμε καταφέρει να φτιάξουμε μία καινούρια σελίδα χαρτί!

Eξερευνούμε
Αξιολογούμε