ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Τα Λύκεια της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής συναντούν «ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΑΝΟΙΞΗΣ» στην Πατρίδα Ημαθίας
31. 03. 2024

Την Κυριακή 31 Μαρτίου 20 μαθητές και μαθήτριες των Λυκείων της σχολής, μέλη του ομίλου εθελοντισμού Peace Jam, μαζί με τον διευθυντή του Επαγγελματικού Λυκείου κο Απόστολο Βουρκούδη και την καθηγήτρια κα Άννα Παπαευαγγέλου επισκέφτηκαν το νεόδμητο Κέντρο Διημέρευσης Ημερήσιας Φροντίδας ΑμεΑ, του Συλλόγου "Τα παιδιά της Άνοιξης", στην Πατρίδα Ημαθίας, όπου μαζί με τους φιλοξενούμενους της δομής, δημιούργησαν έναν βραχόκηπο.

Η δράση πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση της Προέδρου του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων ΑμεΑ Νομού Ημαθίας και έγινε άμεσα και με μεγάλο ενθουσιασμό αποδεκτή από τα παιδιά του ομίλου.

Έτσι το πρωί της Κυριακής, εφοδιασμένοι με τα κατάλληλα εργαλεία και με διακοσμητικά φυτά και θάμνους, βρεθήκαμε στο χώρο της δομής και μέσα σε λιγότερο από τρεις ώρες τα παιδιά κατασκεύασαν έναν  όμορφο βραχόκηπο που θα κοσμεί την είσοδο της δομής.

Η χαρά, η ικανοποίηση και η συγκίνηση στα πρόσωπα των παιδιών ήταν τόσο μεγάλη που η ομάδα δεσμεύτηκε για την κατασκευή ενός λαχανόκηπου, όταν ολοκληρωθούν οι εργασίες.