ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης
24. 02. 2017

Οι μαθητές των Α΄ τάξεων του Επαγγελματικού και του Γενικού Λυκείου επισκέφτηκαν το Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης. Εκεί είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη στερεοσκοπική ταινία κινουμένων σχεδίων με τίτλο "Skies to Eternity"  με θέμα την ιστορική εξέλιξη της αεροπλοΐας από την αρχαιότητα έως τις μέρες μας.

Φορώντας τα ειδικά πολωτικά γυαλιά κατάφεραν να «ενσωματωθούν» στο «χώρο της ταινίας» και να απολαύσουν την αξεπέραστη εμπειρία των πτήσεων. Στη συνέχεια ακολούθησε ξενάγηση στις αίθουσες του Μουσείου κατά την οποία  είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν το πανόραμα των πολεμικών συγκρούσεων της νεοελληνικής ιστορίας.

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πολεμικό Μουσείο Θεσσαλονίκης