ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα επισκέψεων σε αγροδιατροφικές επιχειρήσεις - ΚΑΖΑΚΗΣ
28. 03. 2018

Οι μαθητές της Α τάξης του Επαγγελματικού Λυκείου επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του Αμπελουργικού Οίκου “Καζάκη” στη Νέα Γωνιά Χαλκιδικής. Κατά την επίσκεψη οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις δραστηριότητες της επιχείρησης, ξεναγήθηκαν στις εγκαταστάσεις παραγωγής των προϊόντων που παράγονται, όπως “τα ντολμαδάκια της Μαριάννας”, τα αμπελόφυλλα για ντολμαδάκια, αλλά και προϊόντα προερχόμενα από το αμπέλι, όπως πετιμέζι, αμπελοκορφάδες τουρσί, ξύδι, τσίπουρο, γλυκό σταφύλι, κομπόστα και μαρμελάδα σταφυλιού κ.α, αλλά και χωριάτικες πίτες.

Στο τέλος δοκίμασαν και απόλαυσαν  τα πεντανόστιμα “ντολμαδάκια της Μαριάννας”, τη χωριάτικη χορτόπιτα και τις αμπελοκορφάδες τουρσί.

Πρόγραμμα επισκέψεων σε αγροδιατροφικές επιχειρήσεις - ΚΑΖΑΚΗΣ