ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθητικός όμιλος κινηματογράφου - 'Το κυνηγητό'
01. 02. 2018

Η πολυβραβευμένη ομάδα κινηματογράφου των λυκείων μας, δημιούργησε άλλη μια όμορφη ταινία μικρού μήκους, με θέμα "Το κυνηγητό". Η ταινία συσχετίζει το διωγμό των Ελλήνων Εβραίων από τους Γερμανούς στο Β’ παγκόσμιο πόλεμο με το σχολικό εκφοβισμό σήμερα.

Συμμετέχει στο μαθητικό διαγωνισμό "Το ολοκαύτωμα και οι Έλληνες Εβραίοι" της Γενικής Γραμματείας Θρησκευμάτων του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και του Εβραϊκού Μουσείου της Ελλάδος, καθώς και στον 4ο πανελλήνιο διαγωνισμό ιστορικού ντοκιμαντέρ "Προσεγγίζουμε βιωματικά το παρελθόν: Αφηγήσεις από την οικογενειακή, την τοπική και τη σύγχρονη εθνική - ευρωπαϊκή - παγκόσμια ιστορία" του Ιονίου πανεπιστημίου και του περιοδικού "Νέα Παιδεία".

Μαθητικός όμιλος κινηματογράφου - 'Το κυνηγητό'