ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Επίδειξη πειραμάτων με φυσικά υλικά - KIDOT Festival
30. 09. 2017

Οι μαθητές του Επαγγελματικού και του Γενικού Λυκείου, έγιναν για λίγες ώρες οι δάσκαλοι των μικρών επισκεπτών του φεστιβάλ KIDOT (Kids of Tomorrow), το οποίο πραγματοποιήθηκε στους χώρους του Δημαρχείου Θεσσαλονίκης. Οι μαθητές μας έκαναν επίδειξη πειραμάτων Φυσικής, Βιολογίας και Χημείας χρησιμοποιώντας φυσικά υλικά από το εκπαιδευτικό αγρόκτημα της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Το Kids of Tomorrow Festival είναι ένα διήμερο πολυθεματικό εκπαιδευτικό φεστιβάλ με επίκεντρο το παιδί και τον έφηβο. Κεντρικός άξονας των δράσεων του ΚIDOT Festival είναι η αρχή της βιωματικής μάθησης και εκπαίδευσης. Μέσα από εκπαιδευτικές δραστηριότητες, εργαστήρια, σεμινάρια παιδαγωγικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα δίνεται η ευκαιρία σε μικρούς και μεγάλους να ανακαλύψουν νέα ενδιαφέροντα και να αναπτύξουν καινούργιες δεξιότητες.

Επίδειξη πειραμάτων με φυσικά υλικά - KIDOT Festival