ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Γυναικείος Αγροτικός Συνεταιρισμός Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης
04. 05. 2018

Οι μαθητές της Β’ Επαγγελματικού Λυκείου, επισκέφτηκαν το γυναικείο αγροτικό συνεταιρισμό παραδοσιακών προϊόντων Αγίου Αντωνίου, στο πλαίσιο του μαθήματος “Φυτική Παραγωγή”.

Ο Γυναικείος Αγροτικός Συνεταιρισμός Παραδοσιακών Προϊόντων Αγίου Αντώνιου ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 1999 και είναι ο πρώτος γυναικείος συνεταιρισμός του Νομού Θεσσαλονίκης.

Σκοπός του Συνεταιρισμού είναι η απασχόληση των αγροτισσών γυναικών, η ενίσχυση του οικογενειακού εισοδήματος τους, η ανάπτυξη του τόπου, η διατήρηση και η διάδοση της παράδοσης μέσα από την παραγωγή και τη διάθεση μιας σειράς υγιεινών, ποιοτικών χειροποίητων προϊόντων φτιαγμένων με μεράκι.

Γυναικείος Αγροτικός Συνεταιρισμός Αγίου Αντωνίου Θεσσαλονίκης