ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Μαθητικός όμιλος επιχειρηματικότητας
11. 01. 2018

Στο πλαίσιο της συμμετοχής τους στον Όμιλο Επιχειρηματικότητας, οι μαθητές μας δημιουργούν τη δική τους εταιρία και κατανοούν τα στάδια λειτουργίας της. Μέσα από τη βιωματική αυτή εμπειρία, μαθαίνουν πώς μπορούν να χρησιμοποιήσουν τις κλίσεις και τα ταλέντα τους για να στήσουν και να λειτουργήσουν σωστά την επιχείρησή τους.

Τη φετινή χρονιά, οι μαθητές μας συνεργάζονται με την Ομάδα Εκτροφής Σαλιγκαριών και προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στην φετινή Εμπορική Έκθεση του Σωματείου Επιχειρηματικότητας Νέων με κύριο προϊόν τους το χαβιάρι σαλιγκαριού.

Τα μέλη της ομάδας ανέλυσαν την υπάρχουσα κατάσταση της αγοράς και έλαβαν υπόψη τις πιθανές παραμέτρους που επηρεάζουν θετικά ή αρνητικά την οικονομική ανάπτυξη και τη βιωσιμότητα της επιχείρησης. Παράγουν το προϊόν τους και  μαθαίνουν τεχνικές πωλήσεων από συμβούλους επιχειρήσεων.

Μαθητικός όμιλος επιχειρηματικότητας