ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Ομάδα εκτροφής σαλιγκαριών - Προετοιμασία θαλάμου αναπαραγωγής
21. 03. 2018

Οι μαθητές του σχολείου μας έχουν τη δυνατότητα να αποκτήσουν μετά από εξετάσεις την πιστοποίηση τεχνίτη σαλιγκαροτροφίας. Η εκπαίδευσή τους λαμβάνει χώρα στο εκπαιδευτικό εκτροφείο σαλιγκαριών Helix Aspersa της Σχολής, ενώ οι ίδιοι συμμετέχουν σε όλες τις εργασίες, όπως στην προετοιμασία του θαλάμου αναπαραγωγής.

Ο θάλαμος αποτελεί ελεγχόμενο περιβάλλον, όπου αναπαράγονται τα σαλιγκάρια - γεννήτορες, γίνεται η συλλογή των αυγών και παράγεται ο γόνος ή το λευκό χαβιάρι. Στη συνέχεια, ο γόνος (μικρό σαλιγκαράκι) εισάγεται στον τομέα πάχυνσης.

Ομάδα εκτροφής σαλιγκαριών - Προετοιμασία θαλάμου αναπαραγωγής