ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Πρόγραμμα Απογευματινής Πρακτικής Άσκησης
02. 11. 2018

Στο πλαίσιο της πρακτικής άσκησης στις εγκαταστάσεις των Γεωργικών Μηχανημάτων του δευτεροβάθμιου σχολείου πραγματοποιούνται μαθήματα:

Μηχανουργείου στα οποία οι μαθητές εξασκούνται στην κατασκευή δοκιμίων με κοπή, λιμάρισμα και διάτρηση μετάλλων,  μαθαίνουν την χρήση οξυγόνου για κοπή μετάλλων και εξασκούνται στην ηλεκτροκόλληση  όπως επίσης φροντίζουν να αναγνωρίζουν τα εργαλεία και την χρήση τους.
Μαθήματα ηλεκτροτεχνολογίας στα οποία οι μαθητές εξασκούνται σε συνδέσεις καλωδίων, αλλαγή λαμπτήρων, έλεγχο ασφαλειών , αναγνώριση
βραχυκυκλωμάτων, συνδεσμολογία πίνακα.
Μαθήματα οδήγησης γεωργικού ελκυστήρα, στα οποία οι μαθητές εξασκούνται στον χειρισμό του, την σύνδεση παρελκόμενων και διδάσκονται μηχανολογία με απώτερο σκοπό να πάρουν άδεια οδήγησης του γεωργικού ελκυστήρα.

Πρόγραμμα Απογευματινής Πρακτικής Άσκησης