ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Καλοκαιρινό πρόγραμμα - McNeese University, Louisiana, USA
07. 08. 2017

Το φετινό καλοκαίρι, δέκα μαθητές του Επαγγελματικού Λυκείου επισκέφτηκαν το Πανεπιστήμιο McNeese στη Λουιζιάνα των Η.Π.Α. Οι μαθητές μας είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν εργαστηριακά μαθήματα στους τομείς Φυτικής Παραγωγής, Ζωικής Παραγωγής και Τεχνολογίας Τροφίμων και να χρησιμοποιήσουν σύγχρονα μηχανήματα και εξοπλισμό. Επίσης επισκέφθηκαν το εργαστηριακό σφαγείο και εργαστήριο κρεατοσκευασμάτων του Πανεπιστημίου, καθώς και πολλές άλλες μονάδες μεταποίησης προϊόντων αγροτικής παραγωγής.  Επιπλέον τους δόθηκε η δυνατότητα να παρακολουθήσουν αγώνες rodeo, ιππόδρομο αλλά και μαθήματα λάσο.

Παράλληλα ξεναγήθηκαν στα κέντρα προστασίας της άγριας ζωής όπου είδαν φυτά, πουλιά και ζώα (κυρίως αλιγάτορες) κάνοντας βόλτα με αερόβαρκες μέσα σε λίμνες και βάλτους. Τέλος, δεν πρέπει να ξεχάσουμε τον ψυχαγωγικό χαρακτήρα που είχε το πρόγραμμα κατά τη διάρκεια των Σαββατοκύριακων. Έτσι, επισκεφθήκαν το διαστημικό σταθμό της NASA, το μουσείο επιστημών, ενώ γνώρισαν και την πόλη της Νέας Ορλεάνης, όπου πήραν μια γεύση από τον τρόπο διασκέδασης των Αμερικανών και επισκέφθηκαν μεγάλα εμπορικά κέντρα.

Καλοκαιρινό πρόγραμμα - McNeese University, Louisiana, USA