ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Ημέρα δενδροφύτευσης
18. 02. 2017

Το δέντρο αποτελεί ζωντανό σύμβολο αιωνιότητας, αλλά και προσφοράς και σεβασμού στο πνεύμα ενός αγαπημένου προσώπου που έχει φύγει. Για περίπου έναν αιώνα, μετά από την ευγενική παράκληση των φίλων μας που έχουν χάσει κάποιον συγγενή, φίλο ή συνάδελφο, οι μαθητές μας συνεχίζουν να φυτεύουν ένα δέντρο «εις μνήμην» στους χώρους της Αμερικανικής Γεωργικής Σχολής.

Το Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017, αμέσως μετά τη Θεία Λειτουργία στον Ιερό Ναό Αγ. Ιωάννου Χρυστοστόμου της Σχολής, πραγματοποιήθηκε δεντροφύτευση για όλους όσους προσέφεραν δωρεές εις μνήμην καθ’ όλη τη διάρκεια της χρονιάς. Οι μαθητές μας, μαζί με τις οικογένειες των εκλιπόντων και τους δωρητές φύτεψαν ένα δέντρο «εις μνήμην». Η χειρονομία αυτή καταγράφεται στο «Βιβλίο των Αναμνήσεων», που φυλάσσεται στο παρεκκλήσι της Σχολής.

Ημέρα δενδροφύτευσης