ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Διδασκαλία Ελληνικής Γλώσσας - Διαφοροποιημένη διδασκαλία
23. 02. 2018

Μια διαφορετική προσέγγιση ενός δοκιμίου από το σχολικό βιβλίο των Νέων Ελληνικών με τίτλο "Ο άνθρωπος και το φόρεμα" του Ευάγγελου Παπανούτσου επιχείρησαν οι τελειόφοιτοι μαθητές της ειδικότητας Τεχνολογίας Τροφίμων. Αφού χωρίστηκαν σε τέσσερις ολιγομελείς ομάδες, πέρασαν όλοι από διαφορετικούς σταθμούς σε συγκεκριμένο χρονικό διάστημα η κάθε ομάδα. Είχαν έτσι τη δυνατότητα να εξασκηθούν σε διαφορετικού τύπου ασκήσεις που συμπεριελάμβαναν λεξιλόγιο, στοιχεία θεωρίας, ερωτήσεις κατανόησης του κειμένου και ανάπτυξης του γραπτού λόγου.

Διδασκαλία Ελληνικής Γλώσσας - Διαφοροποιημένη διδασκαλία