ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου
30. 10. 2017

Οι μαθητές των λυκείων μας τίμησαν τους ήρωες του Οκτώβρη του 1940. Προηγήθηκαν πρωινές ομιλίες τις προηγούμενες μέρες που αφορούσαν στον Άγιο Δημήτριο, στην απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης το 1912 καθώς και ένα χρονικό για τα γεγονότα των ηρωικών εκείνων ημερών. Η φετινή γιορτή είχε κάτι το ξεχωριστό: ήταν αφιερωμένη στο ολοκαύτωμα του Χορτιάτη στις 2 Σεπτεμβρίου του 1944.

Προσκεκλημένος μας ήταν ο κ. Χαράλαμπος Νανακούδης, ο οποίος αφηγήθηκε τα τραγικά γεγονότα που βίωσαν οι συγχωριανοί του και επεκτάθηκε αναλύοντας τη σημασία τους στους μαθητές μας. Προβλήθηκε βίντεο το οποίο περιείχε αφηγήσεις από τρεις διασωθείσες του Ολοκαυτώματος. Στο τέλος,   απονεμήθηκαν τα βραβεία και τα αριστεία στους μαθητές που διακρίθηκαν κατά την περσινή σχολική χρονιά και έγινε η παράδοση των σημαιών στους σημαιοφόρους του Γενικού  και του Επαγγελματικού Λυκείου καθώς και η ανακήρυξη παραστατών.

Εορτασμός της 28ης Οκτωβρίου