ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Περίπατος μαθητών - Πρόβα Συμφωνικής Ορχήστρας Δήμου Θεσσαλονίκης
08. 03. 2018

Οι μαθητές των λυκείων της Α.Γ.Σ είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ζωντανά την τελική πρόβα της Συμφωνικής Ορχήστρας του Δήμου Θεσσαλονίκης, στο Μέγαρο Μουσικής της πόλης μας. Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του περιπάτου των μαθητών μας και η εμπειρία ήταν μοναδική για όλους μας.

Η Συμφωνική Ορχήστρα του Δήμου Θεσσαλονίκης ιδρύθηκε το 1987 με την αρχική ονομασία Δημοτική Ορχήστρα και πρώτο Καλλιτεχνικό Διευθυντή τον Κοσμά Γαλιλαία. Αποτελείται από ταλαντούχους και καταξιωμένους μουσικούς και συμμετέχει δυναμικά στα μουσικά δρώμενα της πόλης, με συναυλίες στη Θεσσαλονίκη, σε όλη την Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.

Περίπατος μαθητών - Πρόβα Συμφωνικής Ορχήστρας Δήμου Θεσσαλονίκης