ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Επαγγελματικό Λύκειο   /   Blog Δραστηριοτήτων
Blog Δραστηριοτήτων
Project Επιχειρηματικότητας Φυτικής Παραγωγής - Παραγωγή και Εμπορία Λαχανικών
10. 05. 2017

Κάθε χρόνο, οι μαθητές των τριών τάξεων του Επαγγελματικού Λυκείου συμμετέχουν σε project φυτικής παραγωγής. Αγοράζουν τους σπόρους και τα φυτά, σπέρνουν και φυτεύουν στο έδαφος ή σε υδροπονικό υπόστρωμα, ποτίζουν, σκαλίζουν και εφαρμόζουν μεθόδους φυτοπροστασίας. Αναλαμβάνουν τη συγκομιδή και την πώληση των προϊόντων τους και το κέρδος της προσπάθειάς τους προστίθεται στο ταμείο της κάθε τάξης.

Οι μαθητές της Β’ τάξης εκπαιδεύονται στον πολλαπλασιασμό φυτών, αγοράζουν και σπέρνουν τους λαχανοκομικούς σπόρους, μεταφυτεύουν τα σπορόφυτα και συμμετέχουν στην τελική διάθεση των φυτών.

Project Επιχειρηματικότητας Φυτικής Παραγωγής - Παραγωγή και Εμπορία Λαχανικών