ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Bee bot: Ο φίλος μας το ρομπότ και οι περιπέτειες του προγραμματισμού. (STEM)
16. 11. 2023

Η εκπαιδευτική ρομποτική είναι ένα μοναδικό εργαλείο για την εκπαίδευση που μπορεί να ανοίξει νέους ορίζοντες. Η beebot αποτελεί έναν αγαπημένο φίλο τον μικρό παιδιών. Με τα χρώματα της, τα κουμπιά της και το χαριτωμένο της σχήμα μας βοηθά να εξερευνήσουμε και να κάνουμε τα πρώτα μας βήματα στον κόσμο του προγραμματισμού και της πληροφορικής.

Δίνοντας απλές εντολές πατώντας τα κουμπιά- βέλη που υπάρχουν, την οδηγούν όπου εκείνοι θέλουν και καθώς εκείνη εκτελεί τις κινήσεις, οι μικροί  μας προγραμματιστές περιπλανιούνται μαζί της σε νέες περιπέτειες.

Και το καλύτερο; Η μάθηση γίνεται μέσα από το παιχνίδι! Ανακαλύπτουν τα μαθηματικά, επιλύουν προβλήματα, μαθαίνουν να δίνουν οδηγίες, συνεργάζονται για να δώσουν τις σωστές οδηγίες. Η διασκέδαση δεν σταματά ποτέ και περιμένουν με ανυπομονησία την επόμενη φορά!