ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ   /   Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση   /   Νηπιαγωγείο   /   Blog
Πολλαπλασιάζοντας βασιλικούς!
27. 09. 2016

Οι μαθητές του Νηπιαγωγείου αγαπούνε το βασιλικό και τη μυρωδιά του κι επειδή έμαθαν τις ευεργετικές του ιδιότητες, ξεκίνησαν μία προσπάθεια, για να τον πολλαπλασιάσουν. Επισκεπτόμενοι το θερμοκήπιο του σχολείου, οι μαθητές μας γέμισαν ποτηράκια με νερό και τοποθέτησαν κλαδιά βασιλικού.

Αφού περιμέναμε μία εβδομάδα, τα κλαδάκια έβγαλαν ρίζες και ήρθε η ώρα για τη μεταφύτευση τους. Και πάλι στο θερμοκήπιο, κάθε μαθητής γέμισε το γλαστράκι του με χώμα και μέσα τοποθέτησε το κλαδάκι του βασιλικού. Τώρα οι βασιλικοί ομορφαίνουν και ευωδιάζουν τις τάξεις μας!